Foto

  • 19 października 2018
  • wyświetleń: 1448

Tychy miastem najbardziej przyjaznym seniorom

Rozstrzygnięcie plebiscytu „Miasto/gmina życzliwe Długowiecznym” - 17.10.2018 · fot. Urząd Marszałkowski
Tychy miastem najbardziej przyjaznym seniorom - tak wynika z plebiscytu „Miasto/gmina życzliwe Długowiecznym” zorganizowanego wspólnie przez „Gazetę Wyborczą” i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Spośród 60 gmin, które odpowiedziały na pytania m. in. o możliwości spędzania przez seniorów czasu wolnego, infrastrukturę wolną od barier i programy prozdrowotne wybrano 15 najlepszych, a mieszkańcy regionu zdecydowali, że to Tychy z tego grupy robią najwięcej dla najstarszych mieszkańców województwa. Drugie i trzecie miejsce w rankingu zajęły kolejno: Świętochłowice i Częstochowa.

Rozstrzygnięcie plebiscytu nastąpiło 17 października podczas spotkania z seniorami na Stadionie Śląskim, podsumowującego akcję DługoWIECZNI. Wzięli w nim udział m.in. Wojciech Saługa, marszałek Województwa Śląskiego, prof. Andrzej Bochenek, kardiochirurg, Krzysztof Hanke z Kabaretu RAK z czy DJ Wika, działaczka społeczna zaangażowana w sprawy seniorów.

W ramach prowadzonej od trzech lat akcji organizatorzy razem z seniorami zastanawiali się, jak przystosować otaczającą nas rzeczywistość do potrzeb starzejącego się społeczeństwa.

Rozstrzygnięcieplebiscytu „Miasto/gmina życzliwe D
Rozstrzygnięcie plebiscytu „Miasto/gmina życzliwe Długowiecznym” - 17.10.2018 · fot. UM Tychy


- Na zakończenie projektu postanowiliśmy poszukać dobrych praktyk w gminach naszego regionu i nagrodzić miejscowości, które dla starszych mieszkańców robią najwięcej - mówi organizatorzy.

W tym celu do wszystkich 167 gmin z województwa śląskiego rozesłało ankiety, w których pytano o możliwości spędzania przez seniorów czasu wolnego, infrastrukturę wolną od barier i programy prozdrowotne. Odpowiedziało na nie 60 gmin. Spośród nich przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej i Śląskiej Rady ds. Seniorów wybrali15 takich, w których ich zdaniem seniorom żyje się najlepiej. Z tej grupy wyłoniono zwycięzców - gminy, które najczęściej wskazywali mieszkańcy regionu odpowiadając na pytanie: Które miasto/ gmina Waszym zdaniem najbardziej zasługuje na tytuł "Miasto/Gmina życzliwe DługoWIECZNYM"? .

- Co czwarty mieszkaniec Tychów dziś ma więcej niż 60 lat. Myślę że w innych miastach wygląda to podobnie. Demografia jest nieubłagana, dlatego coraz bardziej planując i realizując różne projekty musimy uwzględniać potrzeby seniorów. W Tychach już teraz myślimy o tym co będzie za 10 czy 20 lat. Stąd decyzja m.in. o budowie pięknie położonego Domu Pomocy Społecznej, a następnie na tym terenie także mieszkań chronionych dla seniorów oraz obecnie realizowana inwestycja - Centrum Usług Społecznościowych, które będzie miejsce spotkań i aktywizacji najstarszych mieszkańców miasta. To tylko przykłady - tych działań jest znacznie więcej - cieszę się, że zostały dostrzeżone i tak dobrze oceniają je seniorzy w województwie. To dla nas duże wyróżnienie, ale i motywacja do dalszego wysiłku, by seniorom w Tychach żyło się jeszcze lepiej - mówił Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Tychy jako pierwsze regionie w 2012 roku wprowadziły program „Aktywni 60+”. Uczestnik programu otrzymuje kartę uprawniającą do ulg i rabatów u 95 partnerów projektu. W celu zwiększenia atrakcyjności programu dla jego uczestników odbywają się zajęcia zumby oraz slim body.

Rozstrzygnięcieplebiscytu „Miasto/gmina życzliwe D
Rozstrzygnięcie plebiscytu „Miasto/gmina życzliwe Długowiecznym” - 17.10.2018 · fot. UM Tychy


W mieście funkcjonują trzy ośrodki wsparcia prowadzone przez tyskie organizacje pozarządowe. Działają przy placówkach wsparcia dziennego dla dzieci, dając możliwość integracji międzypokoleniowej. Spotkania odbywają się zarówno z okazji spotkań okolicznościowych, jak i w trakcie codziennych zajęć. W 2010 roku Tychy w ramach konkursu „Samorząd przyjazny seniorom” uzyskały wyróżnienie za stworzenie zintegrowanej sieci ośrodków wsparcia dla osób starszych. W 2015 roku Światowa Organizacja Zdrowia wybrała tę tyską inicjatywę jako jedną z siedmiu z całego świata, stanowiącą przykład dobrych praktyk w zakresie organizacji działań kierowanych do osób w podeszłym wieku.

W ramach cyklu warsztatów prowadzonych przez animatora oraz spotkań prowadzonych przez seniora wolontariusza, grupa muzyczna Klubu Seniora "Platyna” przygotowuje tematyczne programy artystyczne, prezentowane nieodpłatnie dla seniorów z innych ośrodków i instytucji senioralnych.

Od 2016 r. na terenie Tychów realizowany jest program profilaktyczny przeciwko grypie dla osób powyżej 65. roku życia.

Rozstrzygnięcie plebiscytu „Miasto/gmina życzliwe Długowiecznym” - 17.10.2018
Rozstrzygnięcie plebiscytu „Miasto/gmina życzliwe Długowiecznym” - 17.10.2018 · fot. Urząd Marszałkowski


Od 2001 roku na terenie miasta Tychy realizowany jest program edukacyjno-integracyjno-rehabilitacyjny dla osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych. W jego ramach organizowane są m.in. wyjazdy integracyjne oraz zajęcia plenerowe, zajęcia edukacyjne z zakresu profilaktyki zdrowia. W ramach programu odbywają się również zajęcia komputerowe i rehabilitacyjne, zgodne z zainteresowaniami uczestników i stanem ich zdrowia.

Tyski Uniwersytet Trzeciego Wieku jest jednym z najliczniejszych w kraju. Ponad 1300 słuchaczy uczestniczy w m.in. wykładach, spotkaniach, zajęciach sportowych, językowych czy zajęciach śpiewu.

BM / tychy.info

źródło: UM Tychy

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.